A vonatkozó statisztikákat böngészve láthatjuk, hogy Magyarországon a sertéshús töretlenül hatalmas népszerűségnek örvend.

A tendencia nem a véletlen szüleménye, hiszen az állat szinte minden porcikájából ízletes fogásokat készíthetünk, és ezt a lehetőséget a gasztronómiánk ki is használja, így a konyhaművészetünkben betöltött szerepe megkérdőjelezhetetlen. Éppen ezért – a sertéshús sokoldalúsága és gazdasági jelentősége okán is – érdemes alaposabban megismerkedni az egyes részek felhasználási lehetőségeivel, tápértékével.

Egy kis hentes gyorstalpaló

A sertés testét konyhai szempontból több különálló részre osztjuk, amelyek mindegyike más-más ételek elkészítésére alkalmas alapanyag. A fej például nemcsak a hagyományos disznósajt és kocsonya nélkülözhetetlen kelléke, hanem a pofa finom húsa egészen különleges ragukhoz is kiváló.

A tarját nagyon sokan vásárolják, bár lehet, nem is tudják, hogy ez a sertés nyaki része, ideális sütésre, grillezésre, pácolásra. A lapocka néven futó serkés “alkatrész” az állat mellső combja, ez pörköltekhez, tokányokhoz, fasírthoz és sült húsokhoz lehet remek. A gerinc mentén húzódó soványabb karaj egészben sütve, szeletelve vagy rántva is elkészíthető, diétázóknak is ajánlott.

A combot hártyával határolt izomcsoportok alkotják (felsál, frikandó, dió és fartő) ezeket egyben és szeletelve is fogyaszthatjuk. A dagadó, a sertés hasa alja lágy, zsírral átszőtt rész, kiváló töltött húsokhoz. Az oldalas hússal fedett bordákból áll, amelyeket sütve, füstölve vagy pörköltként is elkészíthetünk. A csülök, a sertés lábszára gyakran pácolva és füstölve kerül a boltokba. A köröm és a farok a fejhússal együtt megy a kocsonyába, de pörköltekbe és káposztás ételekbe is kerülhetnek, gazdag kollagéntartalmuk ezeknek is remek állagot biztosít.

Egészségügyi szempontok

A sertéshús értékes fehérjeforrás, amely hozzájárul az emberi izomzat fenntartásához, építéséhez. Emellett, ha megfelelő minőségű, gazdag B-vitaminokban (különösen B1, B3, B6, B12), vasban, cinkben, foszforban és szelénben is.

A sertés különböző részeinek zsírtartalma változó; míg a tarja és a csülök magasabb zsírtartalmúak, addig a karaj és a comb soványabbak, így ezek a részek a kiegyensúlyozott étrendbe is beilleszthetők.

A modern sertéstartás már nem a vidékről jól ismert végtelenségig hízlalásról szól, ezért nyugodtan szakíthatunk azzal a gyakorlattal, hogy a sertést az egészségtelen élelmiszerek közé soroljuk.

A sertéshús gazdasági jelentősége

A sertéshús nemcsak gasztronómiai, hanem gazdasági szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír a magyar tájakon. Az ország sertéshústermelése az elmúlt évtizedekben jelentős modernizáción ment keresztül, és bár az állomány csökkenése kihívást jelent, az ágazat így is kiemelt szerepet játszik a nemzetgazdaságban.

Mivel a kiskereskedelmi egységekben kiemelt helyet kapnak a sertés termékek, ezért olyan fontos a Nagykonyhai.Com Webáruházban beszerezhető húspult és csemegepult, illetve a hús csomagolására kapható vákuumcsomagoló gépek, vákuumozó gépek.