Sima, egyenletes és vízálló – ezt kapjuk, ha zománcfestéket használunk fémfelületekre. Száradás után kemény, esztétikus és tartós bevonatot képez, mely ellenálló a kopással, vízzel szemben is. Ezek a festékek nemcsak oldószeresek, hanem vízzel hígíthatók is lehetnek.
Zománcfesték a fémfelületekre
A Bíborfesték Üzletház zománcfesték kínálatában többféle márka és típus közül választhatunk. Ezeket a festékeket általában fémből készült felületeken kell alkalmazni, a végeredmény pedig egy tartós, kopásálló bevonat, mely lehet fényes vagy akár matt is. De ugyanígy fafelületeken is érdemes ezt a típust használni. A zománcfestékek között is sokféle típus van, például kifejezetten padlóra vagy kerítésre kifejlesztett termékek.
Vizes vagy oldószeres
Alapvetően két fő kategória létezik, az egyik a vizes bázisú, a másik az oldószeres festék. A fő különbség ezek között az, hogy a hígítós változat masszívabb bevonatot képez, ennek hátránya lehet viszont, hogy az oldószerek miatt a levegőbe káros anyagok is kerülhetnek. A környzetbarátabb megoldást tehát a vizes bázisú festékek jelentik.
Ilyen típus egyebek mellett a Poli-farbe Cellkolor Aqua selyemfényű zománcfesték, amit fán és fémen is tudunk alkalmazni. Időjárásálló, nagyon jó a fedőképessége és könnyű alkalmazni is. Például ecsettel, szórással és lakkhengerrel is felviheti a festendő felületre, a hígíthatósága pedig 5 százalék.
A tartós és homogén végeredmény érdekében keverjük fel a festéket használat előtt. A festendő felület legyen száraz és tiszta, emellett tartsuk be a festék gyártója által megfogalmazott utasításokat is.
Tiszta és száraz felületen
A festendő területet mindig tisztítsuk meg, és legyen száraz is. Fém esetén gondoskodjunk a rozsdamentesítésről, és csiszoljuk is le, hogy sima és szép legyen. Az alapozásról se feledkezzünk meg, érdemes univerzális vagy korróziógátló alapozót használni, ezek a festékek szintén több árnyalatban kaphatók. Ezután a fedőréteget könnyebb felvinni.
Bizonyos esetekben nem az egész területet szeretnénk újjávarázsolni, ilyenkor használjunk festőszalagot, hogy megvédjük a többi részt. A minőségi, prémium ecsetek és egyéb eszközök használatával a végén a felület is szebb lesz, hiszen így egyenletesebben tudunk festeni. A tökéletes végeredmény érdekében mindig várjuk meg egy adott réteg teljes száradását. Máskülönben hullámos, hólyagos, szétkent felületet kaphatunk.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, mi magunk is jó minőségben tudunk majd festeni, akár fehér, akár más színű zománcfestékkel. A munkálatok megkezdése előtt szerezzünk be minden szükséges anyagot és eszközt, ne akkor kelljen szaladgálnunk a boltba, amikor már nekikezdtünk a feladatnak.
Készítsük tehát elő megfelelően a felületet és az egész munkaterületet, és ne fessünk fagyban vagy tűző napsütésben. Ügyeljünk arra is, hogy ha zárt helyiségben dolgozunk, akkor megfelelő legyen a szellőztetés.