Amikor gyerekkönyveket említünk, akkor nemzetiségtől függetlenül szinte mindenkinek eszébe jut a nagy klasszikus, a Micimackó. A Százholdas Pagony lakói szinte minden gyerekszoba megkerülhetetlen szereplői, és szinte kivétel nélkül mindenkinek bájos, kedves emlékeket idéz. Sőt, ha jobban belegondolunk, alig akad köztünk olyan, aki ne bújt volna szívesen Róbert Gida bőrébe.

Hiszen ha jobban belegondolunk, milyen menő már, hogy otthon olyan édesapa él és mozog és játszik veled, aki egy ennyire fantasztikus mesevilágot volt képes megteremteni… Csakhogy ahogy a mondás tartja: nem minden arany, ami fénylik. Mai cikkünkben ennek eredünk egy kicsit a nyomába.

Új szelek fújnak…

Bár a gyerekkönyvek piacán is új szelek fújnak, és a böngésző típusú könyvek rendkívül nagy népszerűségnek örvendenek, azért Micimackó és társai még mindig előkelő helyet foglalnak el a gyermekszobák könyvespolcain.

És bár számtalan gyermeket megörvendeztet a torkos Micimackó, a kedves Malacka, a gondoskodó Kanga, a cuki, aprócska Zsebi, a bölcs Bagoly, no meg persze a mélabús Füles és a hebrencs Tigris, azt a gyermeket, aki ezt a mesét életre hívta, bizony többször tette boldogtalanná, semmint boldoggá.

Milne fiának kis alvókájától indult el ugyanis minden, akit egy állatkerti medve után Winnie-nek keresztelt el, és ahonnan aztán nem volt megállás – gyorsan benépesült az otthonunkat körülölelő erdős-mezős terület, a Pagony valós megfelelője.

De mégis mi lehet ezzel a gond?

Sajnos az igazi Róbert Gidának, vagyis Christopher Robinnak nem csupán a mesés és vidám rész jutott a Micimackót övező őrületből.

Szülei már idejekorán traumát okoztak neki azzal, hogy – mivel lányt vártak – inkább lányos ruhákba öltöztették a fiút, aki nap mint nap érezte, szülei boldogabbak lennének egy kislánnyal.

Ha ez még nem lett volna elég, szeretett dadusától is elszakították, hogy aztán bentlakásos iskolában folytassa a tanulmányait. Ez utóbbit a háború félbeszakította, és bár nem az eredetileg tervezett szakon végzett, sőt, könyvet is írt a gyermekkoráról, valahogy sohasem tudott kilépni apja és Micimackó árnyékából. Édesapja halála után soha többé nem tért vissza a Pagonyt ihlető gazdaságba, sőt, édesanyjával is végzetesen megromlott a kapcsolata.

A férfivá cseperedett Róbert Gida nem tartott igényt a jogdíjakból származó bevételekre, ahogy a mesét ihlető állatfiguráktól is gyorsan és rövid úton megszabadult.

Meséljünk, de tartsuk meg a határokat!

Minden gyermek szereti, ha a saját életéről hall mesét, kiváltképp, ha már vannak kedvenc emlékek, vicces sztorik, a szívüknek kedves kabalaállatok. Ugyanakkor a fentiekből tanulva, érdemes megtartani azokat a bizonyos határokat, hogy a gyermekünk kizárólag profitálni tudjon a számára kitalált mesékből

Úgy tűnik, a mai kor szüleinek még nehezebb a helyzete, hiszen nekik már a közösségi média démonaival is meg kell küzdeniük a gyereknevelés kapcsán, de ez már egy másik történet, másik cikk és másik problémakör, amiről természetesen szakirodalmat is lehet találni, akár a Mai-Könyv.hu kínálatában is!